ارسال لیست کالا‌های اساسی و غیراساسی به وزارت صمت

ارونقی گفت:امروز فهرست اول اطلاعات صاحبان کالا با ارزشی بیش از ۳۵۰ میلیون دلار به وزارت صمت ارسال می شود.
ارسال لیست کالا‌های اساسی و غیراساسی به وزارت صمت

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران،مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: باستناد مصوبۀ ۲۲ فروردین سال ۹۷ هیأت وزیران، واردات تمامی کالا‌ها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژۀ اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون انجام ثبت سفارش ممنوع اعلام شده است. در بند ۴ این مصوبه اعلام شده است «تمامی ثبت سفارشات صادره به استثنای مواردی که به آن اشاره خواهد شد، با رویۀ بانکی صادر خواهد شد.» همچنین بند ۵ مصوبۀ اشاره شده تصریح به این موضوع دارد که «ترخیص کالا با هر رویه، منوط به تعیین منشاء ارز کالای وارداتی (صدور اعلامیۀ فروش ارز) از سوی بانک مرکزی خواهد بود که به صورت سیستمی اعلام می‌شود.» بنابراین مستند به مفاد مصوبه سال ۹۷ هیأت وزیران، ارائه کدرهگیری بانک به گمرک، قبل از ترخیص کالا الزامی شده است.

 ابلاغ تصمیمات سفر معاون اول رئیس جمهور
ارونقی افزود: با توجه به رصد میزان کالا‌های دپو شده در بنادر و گمرکات کشور و انعکاس پیشنهاد‌های مربوطه جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا‌های موجود در این اماکن، متعاقب سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان و بازدید از بندر و گمرک شهید رجایی بندرعباس، مصوبات مهم این سفر روز سه شنبه (۱۵ مهرماه ۱۳۹۹) به گمرک واصل شد که متضمن تصمیمات بسیار مهمی برای ترخیص کالا‌های اساسی و غیراساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور است.

تأمین ارز و صدور اعلامیه تأمین ارز کالا‌های اساسی
معاون فنی و امور گمرکی گمرک اضافه کرد: وفق تصمیمات اتخاذ و ابلاغ شده، درخصوص کالا‌های اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور که تأمین و انتقال ارز این کالا‌ها صورت نپذیرفته، بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده است تا با اعلام وزارت صمت، نسبت به اولویت دادن در تأمین ارز این کالا‌ها اقدام کند. همچنین بانک مرکزی دربارۀ کالا‌های اساسی که بصورت اعتباری خریداری شده و اسناد مالکیت آن‌ها در اختیار صاحبان کالا قرار دارد اعلام آمادگی کرده تا با صدور اعلامیۀ تأمین ارز اعتباری اجازه ترخیص این اقلام را صادر کرده و حداکثر ظرف ۳ ماه پس از ارائه پروانۀ گمرکی، نسبت به تأمین ارز کالا‌های ترخیص شده اقدام کند.


این مقام مسئول گفت: درخصوص کالا‌های گروه ۲ که دارای قبض انبار تا تاریخ ۵ مهرماه سال جاری هستند مقرر شده است تا صاحبان کالا ظرف ۲ هفته از تاریخ ابلاغ تصمیمات سفر، اقدام به اظهار کالا به گمرک کنند که این موضوع قبلاً نیز اطلاع رسانی شده است. گمرک در این خصوص فراخوان صادر کرده و مقرر شده است تا لیست مربوطه را به وزارت صمت ارسال و وزارتخانه مزبور اعلام آمادگی کرده تا در حداقل زمان ممکن شماره‌های ثبت سفارش کالا‌های اساسی، مواد اولیه، کالا‌های واسطه‌ای و اجزاء و قطعات یدکی تولید را به بانک مرکزی ارسال و بانک مرکزی ظرف یک هفته پس از دریافت لیست از وزارت صمت، نسبت به تخصیص ارز و پیگیری کدرهگیری بانک اقدامات لازم را معمول دارد.

ارسال اولین لیست کالا‌های اساسی و غیراساسی به وزارت صمت
ارونقی با اشاره به بررسی اطلاعات واصله از سوی صاحبان کالا اعلام کرد: ظرف هفته قبل بیش از دوهزار و پانصد فقره درخواست بصورت ایمیل به حوزه معاونت فنی گمرک ایران واصل و این اطلاعات بررسی و پالایش شد که فهرست اول اطلاعات صاحبان کالا مربوط به گروه‌های ۱ و ۲۱ لغایت ۲۵ در بیش از ۹۰۰ رکورد، با ارزشی بیش از ۳۵۰ میلیون دلار ظرف روز شنبه ۱۹ مهرماه، بصورت رسمی تحویل وزارت صمت خواهد شد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در پایان اظهار داشت: صاحبان کالا‌هایی که سریال یا کوتاژ اظهارنامه‌های متعلق به آن‌ها در فایل مربوطه وجود ندارد بقید فوریت نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند. همچنین سایر صاحبان کالا‌هایی که تاکنون نسبت به اظهار اقلام خود به گمرک اقدام نکرده اند لازم است جهت برخورداری از مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان، ظرف موعد مقرر «دو هفته»، نسبت به اظهار کالا‌های خود و ارسال مشخصات مربوطه در فرمت اعلامی اقدام کنند.

کد: 50030224

زمان انتشار: یکشنبه 20 مهر 1399 11:34 ق.ظ

تعداد نمایش: 458

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید مطهری - خیابان گلریز - پلاک 25 - طبقه 5

تلفن: 02188326383

فاکس: 02188326089

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.