جدال کانولاو مهندسی ژنتیک

جدال کانولاو مهندسی ژنتیک

بنا به گزارش واحد فنی انجمن صنفی صنایع روغن نباتی، حدود ۱۵ سال است که تولیدکنندگان بذر و کشاورزان  کانادایی در حال مبارزه با بیماری کلابروت در کانولا هستند. به گفته یکی از محققان دانشگاه آلبرتا این بیماری شبیه به سرطان می باشد و رهایی از آن بسیار دشوار است.

کلابروت یک بیماری است که در خاک رشد کرده و ریشه های کانولا را هدف قرار می دهد و گرچه کیفیت روغن حاصل از این گیاه را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما راندمان را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

با توجه به بحران حاصل از این بیماری، شرکت های بین المللی تولید کننده بذور مقاوم از جمله مونسانتو تلاش زیادی را جهت تولید بذرهای مقاوم به این بیماری آغاز کرده اند تا بتوانند از صنعت ۲۱ میلیارد دلاری روغن کانولا محافظت نمایند.

به اعتقاد پروفسور اپشتاین از محققین بیماری های گیاهی دانشگاه کالیفرنیا بهترین راه حل مشکل فوق، مقاوم سازی ژنتیکی گیاه چه بصورت مهندسی شده و چه از طریق سنتی می باشد.

در ایالت مانیتوبای کانادا شرکت مونسانتو توانسته است بذر هیبریدی از کانولا و نوعی کلم(روتابیج) که مقاوم به این بیماری می باشد را معرفی نماید.

کد: 50015129

زمان انتشار: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 02:51 ب.ظ

تعداد نمایش: 132

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید مطهری - خیابان گلریز - پلاک 25 - طبقه 5

تلفن: 02188326383

فاکس: 02188326089

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.