تغییر فرآیندهای چربی در بدن با شیرین کننده های مصنوعی

تغییر فرآیندهای چربی در بدن با شیرین کننده های مصنوعی

افزایش آگاهی مردم از ضررهای مصرف قند سبب افزایش نامطلوب شیرین کننده های مصنوعی بدون کالری در دهه های اخیر شده است. اما تحقیقات اخیر حاکی از آن است که این جابجایی قند خود می تواند سبب ابتلا به دیابت و چاقی شود.

نتایج تحقیقات تیم تحت رهبری دکتر برایان هافمن در کالج پزشکی ویسکونزیا بر روی شکر و شیرین کننده های مصنوعی حاکی از ایجاد چاقی و دیابت در هر دو رژیم غذایی اما با مکانیزم های متفاوت دارد.

در این تحقیق گروه های مختلفی از موش های آزمایشگاهی با گلوکز، فروکتوز، آسپارتام و پتاسیم آسه سولفام تغذیه شدند، بعد از سه هفته محققان شاهد تفاوت های کاملا مشخص در غلظت مواد بیوشیمیایی، چربی ها و اسیدهای آمینه در نمونه های خون شدند. نتایج نشان می داد که شیرین کننده های مصنوعی سبب تغییر در روند فرآیند چربی ها و تولید انرژی از آن ها می گردند.

به گفته دکتر هافمن بدن در شرایط نرمال تغذیه می تواند مصرف مواد را مدیریت کنداما این سیستم هنگامی به مشکل بر میخورد که شکر در مدت زملن زیاد و به میزان زیاد مصرف شود، ضمن اینکه جایگزینی شکر با شیرین کننده های مصنوعی بدون کالری منجر به تغییرات منفی در متابولیسم چربی و انرژی می شود.

منبع: www.oft.org

کد: 50015386

زمان انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397 09:18 ق.ظ

تعداد نمایش: 115

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید مطهری - خیابان گلریز - پلاک 25 - طبقه 5

تلفن: 02188326383

فاکس: 02188326089

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.